wtorek, 28 sierpnia 2012

Porsche 911 czyli rozdeptany chrabąszcz


Kochani,

o tym samochodzie właściwie wszystko zostało powiedziane, chociaż samo Porsche jeszcze ostatniego słowa nie rzekło i pewnie prędko tego nie zrobi. Niemniej jednak, grzechem wręcz śmiertelnym byłoby o 911 nie wspomnieć.

Pojazd kultowy ze wszech miar, unikatowa jak na super samochód budowa. Relatywnie niewielka moc + tylny napęd a osiągami przewyższa niejeden mocniejszy. Kultowy silnik przeciwległy - boxer w wielu odmianach mocy.

Wszystko to składa się na legendę motoryzacji - Porsche 911.


Początkowe wersje produkowanego o 1963r. samochodu bardzo narowiste (szczególnie pierwsze turbo z 1978r.), ale dzięki wyglądowi i szybko rosnącej sławie marki chętnie kupowane przez bogatych. Wielką zaletą 911 jest, w przeciwieństwie do np. włoskich kolegów, że pojazd nadaje się równie dobrze na tor jak i do pracy.

Wyjątkowa linia nadwozia ,która kojarzy się z rozdeptanym VW Beetle od razu wpada w oko, mimo że produkowana od wielu lat - cały czas trzyma te same linie. Przód ala Alfa Romeo Spider dodaje klasy pięknej włoszki. Były i wpadki - słynna wersja 996 i dziwaczne przednie światła to najlepszy przykład (chociaż jak wszystko - jest kwestią gustu).

Zainteresowanych opisem technicznym zapraszam na stronę Wikipedii: Porsche 911


W ramach ciekawostki - Porsche tak się rozochociło swoimi sukcesami sportowymi, że 911 wystartowała min. w Rajdzie Paryż-Dakar. Startowało również w słynnej Grupie B o której jeszcze nie raz ode mnie, drodzy Czytelnicy usłyszycie.


Dla fanów turbodoładowania istotną informacją będzie również, że to dzięki Porsche sprężarki trafiły pod maski samochodów które jako pierwsze zespoliło ją z silnikiem 911.

Producent idzie również w kierunku fanów sportu i zawodników, dla których wydawane są wersje specjalne w mniejszym lub większym stopniu przygotowane do jazdy wyczynowej.


Na zakończenie zapraszam na bardzo ciekawy film poświęcony Porsche 911 a konkretnie wizualizacji jego poszczególnych modeli:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz